Události
Pavel "Eman" Zeman oceněn za 3.odboj

Zpět na Události

Datum: 22.09.2016

Ocenění za 3.odboj, ministr Stropnický a další významné osobnosti

Ocenění za 3.odboj, ministr Stropnický a další významné osobnosti.
Pavel "Eman" Zeman 4. zleva.

Ministr Stropnický: "Třetí odboj je svědomím našeho národa a jeho příslušníky navždy spojuje vůle ke svobodě a pevnost charakteru."

Pavel Blatný: "Já vůbec nemám rád nějaké oficiality a takové nějaké rituály. Takže jsem i váhal, jestli vůbec… Ale na druhou stranu mně bylo zase blbý nepřijít. My jsme tenkrát žili tak, jak jsme mysleli, že máme jednat a žít. A normálka."

Pavel Zeman: "Já jsem si říkal, pokud mi to historie umožnila si sáhnout na tu satisfakci, tak si na ni sáhnu, protože mi právem náleží."

Pavel "Eman" Zeman z dob 3. odboje a člen PPU

Pavel Eman" Zeman z dob 3. odboje a člen PPU

22. září 2016 ocenil ministr Stropnický pamětními dekrety a odznaky 10 přítomných účastníků protikomunistického 3. odboje a 6 předal in memoriam. Slavnostní předání proběhlo v salónku Praha Ministerstva obrany. Mezi oceněnými byl i v Humpolci dobře známý Pavel "Eman" Zeman signatář charty 77 a člen hudební skupiny The Plastic People of The Universe.

Eman Zeman – pracoval v roce 1970 jako člen Plastic People v humpoleckých lesích, kde si skupina vydělávala na novou aparaturu. To se příliš nezdařilo, ale pozitivní bylo, že si zde zahráli. Vystupovali jako trio na tancovačkách ve Skále pod názvem The Lumberjacks na aparaturu po skupině The Strangers. Dokonce reprezentovali město Humpolec na okresní přehlídce beatových skupin v Pelhřimově. Pravidelně také hrávali na tancovačkách v ZK Zálesí v Humpolci. Vystoupili též na tancovačce v Pehřimově s místní skupinou Donalds.

Po odchodu od PPU stál u založení skupiny Bílé světlo. Činnost skupiny byla z důvodu tvrdých normalizačních zásahů záhy přerušena. V červnu 1973 – došlo ke druhému vzniku Bílého světla – na něm se Zeman domluvil s Jiřím "Pickem" Frycem, havlíčkobrodským flétnistou humpolecké skupiny Syntax, basákem další humpolecké party Periculum Vlastou Sukdolákem a bývalým členem první verze Bílého světla Vladimírem Kroulem (kytara, zpěv). Dalším členem byl Václav "Klacek" Klecandr (saxofon, klarinet). V kapele už nefiguroval Michl, toho času na vojně.

Hned v létě v Humpolci odehráli premiérový koncert open air na valníku – první repertoár byl složen z cover-verzí skladeb Cpt. Beefhearta a Franka Zappy. Fryc však byl velice brzy odsouzen a skončil v kriminále. Bílé světlo si tak vlastně zahrálo až po převratu.

Jiří Hájek - listopad 2016

Zpět na Události