HUMPOLEC BEAT
Historie humpoleckého beatu
Skip Navigation Links
HistorieExpand Historie
SkupinyExpand Skupiny
Dobové pojmy
HifiklubExpand Hifiklub
Mapa stránek
Napište nám

Události

Seznam událostí

Pavel "Eman" Zeman oceněn

Datum: 22. 9. 2016

'Třetí odboj je svědomím našeho národa'
Ministr Stropnický ocenil 16 účastníků protikomunistického odboje.
 


Mezi oceněnými byl také Pavel „Eman“ Zeman, signatář charty 77 a člen hudební skupiny The Plastic People Of The Universe.
Eman Zeman – pracoval v roce 1970 jako člen PPU pilně v humpoleckých lesích, kde si skupina vydělávala na nový aparát. Což se sice moc nepovedlo, ale aspoň si zde zahráli – vystupovali jako trio na tancovačkách ve Skále pod názvem The Lumberjacks, přičemž to mastili na zapůjčený aparát po skupině The Strangers. Také reprezentovali město Humpolec na okresní přehlídce beatových skupin v Pelhřimově. Pravidelně také hrávali na tancovačkách v ZK Zálesí v Humpolci. Vystoupili též na tancovačce v Pehřimově s místní skupinou Donalds.
Po odchodu od PPU stál u založení skupiny Bílé světlo. Činnost skupiny byla z důvodu tvrdých normalizačních zásahů záhy přerušena. V červnu 1973 – došlo ke druhému vzniku Bílého světla – na něm se Zeman domluvil s Jiřím „Pickem“ Frycem, havlíčkobrodským flétnistou humpolecké skupiny Syntax, basákem další humpolecké party Periculum Vlastou Sukdolákem a byvším členem první verze Bílého světla Vladimírem Kroulem (kytara, zpěv), přičemž dalším členem byl „Václav „Klacek“ Klecandr (saxofon, klarinet). V kapele už nefiguroval Michl, toho času na vojně. Hned v létě v Humpolci odehráli premiérový koncert open air na valníku – první repertoár byl složen z cover-verzí skladeb Cpt. Beefhearta a Franka Zappy. Fryc však byl velice brzy odsouzen a skončil v kriminále. Bílé světlo si tak vlastně zahrálo až po převratu.

Jiří Hájek - listopad 2016