Dobové pojmy

Humpa
Zkrácený výraz pro město Humpolec, používaný mezi příznivci undergroundu v sedmdesátých letech.

Čaje
Název tancovaček z dob komunismu. Byl používán proto, že začátky tancovaček byly odpoledne, nebo v podvečer. Záměrem také bylo, aby účastníci akcí nepožívali alkohol. Tento záměr se však minul účinkem.

Magor
Přezdívka Ivana Martina Jirouse, kterou začal užívat v roce 1970. Čerstvý pětašedesátník je držitelem Ceny Jaroslava Seiferta a Pamětní medaile dr. Aleše Hrdličky. Termín tohoto koncertu byl vybrán z ohledem na datum jeho narození. O Magorovi toho bylo publikováno mnoho, a tak připomeneme jeho známý výrok "Rock'n'roll změnil můj život". Když zhlédl film Perný den s The Beatles pochopil, že začala nová éra hudby. A také šel se svým názorem na trh a vedl o tom spory s tehdejšími "odborníky", kteří uznávali pouze Bethovena.
K propagaci Velvetů mu posloužili i čaje ve Skále. Našel odvahu uprostřed produkce, kde teklo proudem pivo a víno, promítat diapozitivy obrazů Andyho Warhola a vyprávět o jeho Factory a Velvetech. O jeho prozíravém náhledu na rockovou hudbu na sklonku šedesátých let svědčí výsledky různých anket hodnotící historii soudobé hudby…

Tomáš "Kvašnák" Pohl
Rázovitá figurka, technik PPU, pobýval v Humpě v období dřevního undergroundu. Zajištěn příslušníky VB u rybníku Cihelna, vyslýchán a propuštěn po uspokojivých odpovědích. Nabídl příslušníkům uspořádání koncertu PPU ve stanu na Horním náměstí, a tím je zpacifikoval. Proslul předváděním pití půlitru piva na ex, které prováděl na podiu při koncertech PPU…

Vladimír "Hendrix" Svoboda
Bedňák Primitives, technik PPU, později zpěvák DG 307. Pobýval v Humpě v období dřevního undergroundu. Své dospívání popsal v příběhu "Od dospívání k dozpívání". Tento příběh je součástí materiálů vydaných Zdeňkem Primusem u příležitosti výstavy "Rocková hudba a alternativní vizuální kultura 60. let".

Pavel "Čenda Mayalles" Vaněk
Pražský kytarista, ctitel tehdejší rockové hvězdy Johna Mayalla. Pobýval v Humpě, kde také nějakou dobu žil. Proslul svým nekonečným sólem o přestávce při tancovačce The Lumberjacks a Little Bodies v Ledči nad Sázavou. Jeho nekončící jam musel utnout Ivan Jirous vypnutím el. proudu v centrálním vypínači a celou budovu ponořit do tmy.

Jan "Džek" Zítko
Humpolecký rodák, kamarád Ivana Jirouse. Příznivec Plastiků a jeden z mála Humpoláků, který zajížděl za PPU do Prahy, kde také určitou dobu žil. Vystoupil s The Lumberjacks při posledních čajích ve Skále. Při jamu v písni Give Peace A Chance zpíval na pódiu v hábitu známého z koncertů PPU. Jam trval tak dlouho, až v sále zůstali jen vystupující a pořadatelé.

Milan "Mejla" Hlavsa
(6.3.1951 - 5.1.2001) - rodák z pražského Břevnova, druhý syn bankovního úředníka, tíhl od nejútlejšího mládí k hudbě. Ve westernu, který plánoval natočit v okolí Humpolce Ivan Jirous, měl hrát Mejla roli indiána. Po Humpolci chodil s pytlem US Mail, ve kterém si nosil prát své prádlo do DOŠky, kde mu jej v rámci výuky děvčata prala. U maringotky mu shořely jediné boty (tenisky), které zde v Humpě měl. Na náklady FCS mu byli pořízeny spartakiádní cvičky za 13 Kčs. V noci po produkci v Pelhřimově s Donalds byl zatčen VB. Po telefonickém rozhovoru místních příslušníků se svými kolegy v Praze byl shledán "nezávadným" a propuštěn.
Jednoho pondělního rána byl spatřen jak stopuje směrem na Prahu. Nedal o sobě vědět celý týden. Tancovačka ve Skále byla vážně ohrožena. Bylo zvoleno řešení, ve kterém měl Mejlu nahradit Honza Jaroš, baskytarista Tělíček. Od sobotního rána se proto ve Skále zkoušelo. Se zahájením produkce se vždy čekalo, až dorazí linkový autobus od HB. V době příjezdu autobusu tak nabyla nervozita pořadatelů vrcholu. K velké úlevě však došlo, když prvním člověkem, vystupujícím z autobusu, byl Mejla. Vše bylo zachráněno a Lumberjacks (Dřevorubci) mohli zahájit tancovačku jako obvykle úvodní písní Ku Klux Klan Symphony.